שיווק דיגיטלי Netolink » בלוג שיווק דיגיטלי באינטרנט » קיצור קישור: מדריך יצירת קישור קצר, מקוצר וקליט עם כלי מקצר קישורים (לינקים)

קיצור קישור: מדריך יצירת קישור קצר, מקוצר וקליט עם כלי מקצר קישורים (לינקים)

אם אנחנו רוצים לקצר לינק וליצור קישור קצר, מקוצר וקליט, אז אפשר לעשות קיצור קישור בקלות ולרוב בחינם על ידי כלי מיוחד שעושה את זה. כאן הולכים להשתמש הרבה במילים "קצר" ו- "קישור" בערבובים שונים, נקווה לא להעמיס עליכם יותר מדי.

הנה המדריך המקצועי והיחידי שאתם צריכים.

מה זה קיצור קישור?

קיצור קישור היא פעולה שבה אנחנו הופכים קישור ארוך לקישור קצר. אנחנו מצמצמים אותו כדי להציג בצורה קומפקטית ונוחה למשתמש או ללקוח שלנו.

קישור ארוך יכול להיווצר מכמה סיבות. אם למשל אתם יוצרים כתבה או פוסט בבלוג, ולא משנים את "מזהה הכתובת" שלו, הוא יכול לרשת את המידע מהכותרת של הפוסט. ואז תיצא לכם כתובת אתר מאוד מאוד ארוכה.

ואם היא בשפה לא אנגלית (עברית, רוסית וכד'), אז היא תהיה ממש ממש ארוכה ובשפה לא ברורה למדי עם תווים מיוחדים. קישור כזה נראה רע מאוד ויכול להזיק לכם ולפגוע באמון שלכם בעיני הלקוח.

בנוסף, קישור ארוך למדי הוא לא קישור ברור, הוא עשוי להיחשב ספאם במקרים מסויימים בעיני הפלטפורמה אצלה מפרסמים אותו, הוא תופס תווים במקרים שיש הגבלות (כמו טוויטר) או אפילו גורם לכם לשלם יותר (אם שולחים זאת בהודעת SMS).

לצורך כך, משתמשים בכלים הידועים בתור "מקצר קישורים". זהו שירות למעשה שיוצר קישור ממש קצר של כמה תווים בלבד. כאשר לוחצים עליו, עוברים לכתובת האתר המלאה והארוכה שלכם.

קיצור קישור – למה כדאי ליצור קישור קצר?

כפי שאמרנו בהתחלה, ישנם לא מעט סיבות שחלקם גם היתרונות מדוע לעשות זאת, להלן הסיבות העיקריות לביצוע קיצור כתובות אתר. למעשה מדובר על יתרונות חשובים עבורכם.

 • מעקב – אתם יכולים לנהל מעקב אחר כל הלחיצות על הקישור. תוכלו לדעת כמה פעמים לחצו, מקור הגעה או תנועה, פרטים על המשתמשים ועוד.
 • קל לשתף – קל יותר לשתף קישור קצר. רוב הסיכויים שהלקוחות או המשתמשים שלכם לא יטעו, במיוחד אם הם צריכים להזין אותו. זה גם חוסך מהם זמן להזין הכל, מה שלא בטוח יקרה בכלל.
 • מניעת שבירת קישור – לעיתים הקישור יכול להישבר, אם מעתיקים אותו לא נכון ומשתפים אותו לאחר. במיוחד אם מדובר על קישור ארוך ולא ברור איפה מתחיל ואיפה מסתיים.
 • התאמה אישית – לרוב הקישור שנוצר הוא רצף של אותיות ומספרים. אבל, אפשר להתאים אישית את הקישור המקוצר, במילים ברורות או מושגים ידועים. לדוגמה, תוכלו לקמפיין 20% הנחה, תוכלו לכתוב "20-off".
 • שימוש עם פרמטרים UTMפרמטרים UTM מאפשרים לכם לתייג את הקישור כדי לעקוב אחר קמפיינים ואחר מקורות הגעה דרך גוגל אנליטיקס, פייסבוק פיקסל וכלים אחרים. תוכלו להוסיף את הפרמטרים עוד לפני יצירת הקישור המקוצר.
 • לא פוגע בקידום האתר בגוגל – אם חשבתם שקישור קצר עלול לפגוע בקידום האתר, אז כנראה שלא. כך אמר Matt Cutts עוד כשעבד אצל Google (סרטון מקור).
 • לא פוגע בתצוגה מקדימה – כשמשתפים קישור ברשתות חברתיות, בעיקר, יש תצוגה מקדימה של קישור. אז קישור מקוצר לא פוגע בזה, כך שאפשר להציג זאת גם למשתמש בפייסבוק, לינקדאין, וואטסאפ, טלגרם וכד'.

מתי כדאי להשתמש בקיצור קישורים?

אם עדיין לא ברור לכם מתי כדאי לכם להשתמש בקישור מקוצר, הנה כמה דוגמאות ומקרים:

פוסט תמונה

אם אתם מעלים לרשתות החברתיות פוסט תמונה עם כיתוב, ואתם רוצים להפנות את המשתמש לאתר האינטרנט שלכם, אתם יכולים להשתמש בקיצור כתובת האתר שלכם וכך גם לעקוב אחר לחיצות וכניסות לאתר.

מודעה או פרסומת

כאשר אתם מפרסמים מודעה או פרסומת באינטרנט, אתם יכולים להזין את הקישור המקוצר ישירות באזור הייעודי הנועד להפניית המשתמש אל מחוץ למערכת. אפשר להוסיף את הקישור גם באזור הטקסט במודעה ברשתות חברתיות.

שיווק שותפים

אם אתם מקדמים ומשווקים עסקים או מוצרים באמצעות שיווק שותפים, תוכלו ליצור קישור מקוצר כדי להסוות את מזהה המפנה שלכם. בנוסף, קישור של שותפים בדרך כלל ארוך מאוד, ולכן גם מאוד נוח לקצר אותו בכל מקרה.

פרמטרים UTM

שוב חזרנו לנושא זה. אם יש לכם כמה סוגי קמפיינים ואתם רוצים לדעת מה היעילות שלהם או שאתם פשוט רוצים להוסיף אותם אל הקישור שלכם, אז בוודאי שהקישור יהפוך להיות ארוך יותר. מקצר קישורים יוכל לסייע לכם ליצור קישור קצר.

הודעת SMS

תוכלו לשלוח הודעות SMS ללקוחות ולנהל את האפקטיביות של ערוץ שיווק זה. כמו כן, תוכלו לחסוך עלויות, מכיוון שאתם משתמשים בפחות תווים שעליהם הייתם צריכים לשלם.

תמיכה טכנית

אם אתם מספקים שירותי תמיכה כלשהו ללקוחות שלכם באמצעות אתר האינטרנט שלכם, שירות FAQ או כל מערכת אחרת, אז תוכלו ליצור קישורים מקוצרים כאלו.

בנוסף, אם אתם יוצרים קישורים של צילומי מסך, הוראות שימוש ומקרים דומים, קישור מקוצר יכול לסייע לכולם להגיע אל היעד הרצוי.

שיתוף קבצים

אם אתם משתמשים בשירותי אחסון קבצים כמו דרייב (Drive), דרופבוקס (Dropbox), וואן דרייב (OneDrive) או שירות דומה, אז תוכלו ליצור כזה קישור כדי לוודא שהמשתמש יופנה אל הקישור המתאים.

אופליין

אופליין הוא מקום מצויין שבו אתם יכולים לאמוד את הנתונים בעזרת כתובת אתר מקוצרת. ערוצי שיווק אופליין יכולים להיות כל ערוץ שיווקי אחר כמו למשל הגעה לחנות פיזית, כרטיס ביקור, פלאייר, פרסום בשטחי חוצות וכד'.

אימייל

אם אתם שולחים אימייל ללקוחות או מבצעים שיווק בניוזלטר, תוכלו להשתמש בכלי מקצר קישורים כדי לקצר ולעקוב אחר הלחיצות. בין אם מדובר על קישור בגוף המייל או אלו שנמצאים גם באזור החתימה שלכם.

מעקב אחר כניסות לאתר אחר

אם אתם גם מפרסמים קישורים לרשתות החברתיות או אתרים אחרים שאין לכם גישה סטטיסטית לשם, תוכלו ליצור קישור קצר כדי לקבל מידע על כמות לחיצות וכניסות לאתר.

יצירת קישור קצר – איך לקצר קישורים?

כך תוכלו גם אתם ליצור קישור מקוצר ולהנות מהכל. באופן עקרוני, קיצור קישורים נעשה לפי השלבים הבאים:

 1. העתקת הקישור המקורי הארוך.
 2. הדבקה בכלי מקצר קישורים.
 3. לחיצה על כפתור קישור הקישור בכלי.
 4. העתקת הקישור המקוצר.
 5. הדבקה במקום שרציתם.

הסבר על מקצרי קישורים כאן.

מקצר קישורים – רשימת ספקים לקיצור קישורים

אז איך קורה כל הקסם הזה? למעשה יש שירותים שמאפשרים לקצר את הקישור שלכם בצורה פשוטה וקלה. פשוט מדביקים בשדה הקישור ולוחצים על צור קישור קצר.

הנה כל הספקים (מקצרי קישורים):

Bit.ly

ביט לי (Bit.ly) הוא שירות ותיק ובין הפופולאריים ביותר. השירות מאפשר לכם קיצור כתובת אתר אינטרנט מקצה ואף מותאמת אישית ללא כל תשלום. עליכם ליצוק חשבון כדי ליצור את הקישורים ולנהל אותם.

Tinyurl.com

Tinyurl.com הוא כלי נוסף ליצירת קישורים מקוצרים. בעבר לא היה ניתן לקבל סטטיסטיקה ולא לנהל קישורים. כיום הכלי שודרג ויש אפשרות לעשות זאת.

Bit.do

Bit.do מאפשר לכם לקצר כתובת ארוכה ולקבל קישור מאוד מקוצר וגם מותאם אישית. כמובן שניתן לנהל את כל הקישורים במקום אחד עם לוח בקרה. אגב, ניתן למחוק את הקישור כך שלחיצה לאחר מכן לא תופנה אל הקישור שיצרתם.

Tiny.cc

Tiny.cc עוד שירות שמאפשר לכם לקצר קישורים, ניתן לקבל סטטטיסטיקה ולנהל את כל הקישורים יחדיו.

Is.gd

Is.gd הוא שירות נוסף שמאפשר ליצור קישורים קצרים. אבל אי אפשר לנהל את הקישורים והססטיטיקות ציבוריות (מוצגות לכולם).

Ow.ly

Ow.ly זהו שירות של Hootsuite (מערכת עזר למנהלי עמודים ברשתות חברתיות) ומאפשר לכם ליצור קישורים קצרים ולקבל מידע ודוחות.

To.click

To.click הוא עוד כלי לקיצור קישורים בקלות עם מערכת לניהול קישורים וצפייה בססטיסטיקות.

Cutt.ly

Cutt.ly כלי נוסף ליצירת קישורים מקוצרים בחינם. יש מערכת לניהול ולצפייה בדוחות ואנליטיקס.

Short.io

Short.io הוא כלי נוסף ליצירת קישורים ממותגים עם שם העסק או המותג שלכם.

הערה: בעבר היה שירות שנקרא Goo.gl – מקצר קישורים של גוגל. זה היה שירות פעיל של גוגל אך הוא נסגר עוד בשנת 2018. גוגל החליטה להתמקד ביצירת קישורים עמוקים לאפליקציות ולכן סגרה את השירות הרגיל.

רוב הכלים לעיל מאפשרים התאמה אישית של כתובת הקישור המקוצר. חלקם מציעים גם שירות API, כדי לאפשר להתממשק מרחוק וליצור אפליקציות ליצירת קישורים אוטמטיים ללא הזנה ידנית.

כולם מציעים גרסה חינמית ללא תשלום כלל, בהתאם לכמות של קישורים או הפניות. ולרובם יש חבילות בתשלום המציעות כלים מתקדמים עוד יותר לעסקים גדולים או למפתחים.

עבור חלקם אפשר ליצור קוד QR במקום הקישור, בעיקר מיועד לטלפונים ניידים.

מעקב וניתוח נתונים

אחד הדברים החשובים הוא מעקב וניתוח נתונים. הדבר מאפשר לכם להבין טוב יותר על הקישור ועל המשתמשים כמו: מספר לחיצות, מיקום גאוגרפי של המשתמש, תאריך ושעת לחיצה, מקור הפניה שהוביל ללחיצה, מערכת הפעלה של המשתמש, דפדפן ועוד.

ייתכן שחלק מהמידע לא יוצג לכולם בשל הוראות חוקי הגנת הפרטיות.

מידע זה מסייע לכם להבין טוב יותר את המשתמשים, האם אתם פונים לקהל יעד נכון ועוד מקרים.

דומיין מותאם אישית

אם חשוב לכם למתג את עצמכם, אתם יכולים לרכוש דומיין קצר שהוא מזכיר את שם המותג שלכם. לאחר מכן, תוכלו להטמיע מערכת של קיצור קישורים אל הדומיין, ובכך תוכלו לנהל את כל הקישורים המקוצרים שלכם.

אפשר לבצע זאת על ידי אחד הספקים למעלה, ייתכן שהדבר כרוך בתשלום נוסף או ברכישת חבילת פרימיום כזו או אחרת.

אבל אתם יכולים לעשות זאת גם על ידי שירות שנקרא yourls.org בחינם. במקרה כזה עליכם להכיר ולדעת ידע בסיסי בקוד ותכנות, או שתוכלו לפנות אלינו כדי שנוכל ליצור לכם זאת.

גם הגדולים יוצרים קישורים ממותגים כמו למשל:

 • חברת גוגל עם הדומיין g.co.
 • פייסבוק עם fb.me.
 • טוויטר עם t.co.
 • לינקדאין עם lnkd.in.
 • ועוד..
כלים מומלצים לאתרי וורדפרס WordPress
 • Cloudways - אחסון אתרים לוורדפרס הטוב ביותר! 25% הנחה קוד קופון CLOUDONE
 • Elementor PRO - תוסף בניית עמודים לוורדפרס
 • JetPlugins - תוסף הרחבה לאלמנטור
 • Astra PRO - תבנית/ערכת נושא לוורדפרס מבין הטובות ביותר

הטבות לעסקים ולחנויות:

 • רוצים לקבל חשיפה לעסק? פרסום כתבה בחינם במגזין חזית.
 • רוצים לקדם את העסק? פרסום עסק בחינם באינדקס עסקים טופלינק.

8 מחשבות על “קיצור קישור: מדריך יצירת קישור קצר, מקוצר וקליט עם כלי מקצר קישורים (לינקים)”

 1. תודה על המידע, לדעתי זה מאט את זמן התגובה של אותו קישור, מאחר והקישור הקצר – פונה לחברה (שקיצרה את הקישור) על מנת לבצע את הפניה לפי הקישור המקורי . עכשיו, תאר אני בישראל , מבקש לקצר קישור של אתר באנגליה (כלומר מאוחסן באנגליה) . החברה שמקצרת ממוקמת בארה"ב . בפועל —מישראל —–> לשרת בארה"ב———> לאנגליה .

  אשמח לתגובתכם

 2. אם יש לי אתר שלי, עם הרבה מאוד קישורים, אני יכול להתקין אצלי את קיצור הכתובות ?
  במילים אחרות, במקום שיהיה bit.do
  יהיה אתר שלי לדוגמא PPP.DO במקום bit.do

 3. יש אפשרות לעקוב אחרי קניות שאנשים רכשו בקיצור זה?
  זה יהיה מאוד רלוונטי עבורי אם קיימת אפשרות כזו
  ועוד שאלה
  הקישור תקף לתמיד נכון?

 4. הי אשמח מרוד לעזרתכם
  יצרתי קישור מקוצר לאתר שלי ב bit.iy
  לא ניתנת שם אפשרות ליצור כמה קישורים שונים לכתובת URL אחת
  אני רוצה ליצור כמה קישורים שונים שיוילו לאותו אתר כדי שאוכל לפרסם בכמה רשתות ולבחון סטטיסטיקה
  יש פתרון לכך?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *