שיווק דיגיטלי Netolink » בלוג שיווק דיגיטלי באינטרנט » איך לפתוח בלוג מצליח מאפס ללא ניסיון? – מדריך עם שלבים

איך לפתוח בלוג מצליח מאפס ללא ניסיון? – מדריך עם שלבים

מחפשים איך לפתוח בלוג מצליח באינטרנט מאפס, באופן עצמאי וגם אם אין לכם ניסיון קודם? אולי תופעו לגלות זאת, אך זה לא מסובך. כל אחד יכול לעשות זאת לבד וללא צורך בסיוע עם שירותים אחרים.

בלוג באינטרנט הופך להיות פופולארי מאוד בקרב אנשי מקצוע וגופים עסקיים או ארגונים. אחת הסיבות לכך היא הרצון לספק תוכן איכותי לקהל היעד ולאנשים שמתעניינים במידע.

מדריך זה מסייע לכם להבין ליצור בלוג מצליח מאפס שלב אחר שלב באופן פשוט למדי. החל מלהבין מה זה בכלל, למה כדאי, איך בוחרים נושא, בחירת פלטפורמה ואחסון, הקמת הבלוג, כתיבה, קידום ושיווק ולבסוף למי שמעוניין גם ליצור ממנו רווחים

מה זה בלוג?

בלוג (באנגלית: Blog) הוא אתר אינטרנט או חלק ממנו שבו נכתבים ומוצגים פוסטים (בעברית: רשומות) עבור קהל היעד של הבלוג ובנושאים שונים של הבלוג. בלוג מאפשר למי שמנהל אותו ("בלוגר") לכתוב תוכן חדשותי, מדריכים, כתבות, ראיונות, מחקרים, תוכן מדיה עשיר ותכנים נוספים שאינם בהכרח כתובים.

הכותב / הבלוגר יכול להוציא לאור את כל הידע והמומחיות שלו, לפרסם תוכן שנועד לשמש את קהל היעד שלו, ובעיקר כדי לממש את המטרה עבורה הבלוג נועד. אנשים, עסקים או גופים נוספים יוצרים בלוגים מסיבות שונות, כמו למשל: מיתוג אישי, בניית קהילה, פוליטיקה, אמצעי שיווק לקידום המוצרים או השירותים של עסק, סיוע לזולת, יצירת הכנסה נוספת ועוד.

כיום בלוג יכול להיות מתקדם עוד יותר כמו בלוג וידאו ("וולוג"), בלוג תמונות ("פוטובלוג"), בלוג שמע ("אודיובלוג") ובן הדוד שלו "פודקאסט".

למידע נוסף, ניתן לקרוא על מהו בלוג ועל למה להקים בלוג והאם כדאי.

איך לבחור נושא לבלוג?

לאחר שאתם בטוחים מהו בלוג ושזו הדרך לענות על הסיבה מדוע לעשות זאת. אתם צריכים לדעת על מה אתם רוצים לכתוב. במילים אחרות, מה הנושא שעליו יהיה כתוב הבלוג? הבנה ובחירה נכונה יכולה לקבוע האם הבלוג שלכם יצליח או ייכשל חלילה.

אבל אל תדאגו, גם על זה כתבנו מדריך. בקצרה, מבין הנקודות שהעיקריות שיש לשים לב אליהם הוא:

 • ידע או ניסיון – אם יש לכם ידע בתחום מסויים או ניסיון בכך. לנקודה זו יש יתרון רב שיכול לסייע לכם ולחסוך זמן רב.
 • קהל יעד – הבלוג נועד בין היתר לשימוש קהל היעד שלכם ולכן חשוב גם לדעת חשוב להם לדעת.
 • היקף נושא – כדאי לבחור נושא לא רחב מדי ולא צר מדי, כך שיהיה לכם מרווח על מה לכתוב ומצד שני שלא יהיה בלתי ניתן להשגה וכללי מדי.
 • עדכני – כדאי לבחור נושא שיהיה רלוונטי ועדכני לימים אלו (פלוס מינוס).

למידע נוסף על בחירת נושא לבלוג.

מערכת ניהול תוכן לפתיחת בלוג?

כדי ליצור בלוג מצליח לא מספיק רק לבחור נושא. צריך לקבוע איפה הוא ינוהל – מערכת ניהול תוכן או באמצעות כתיבת קוד (אנחנו מאמינים שאתם לא רוצים לכתוב קוד). מערכת ניהול תוכן היא מערכת הכוללת את כל המידע והכלים עבור הבלוגר (מי שמנהל את הבלוג) כדי לכתוב תכנים, להוסיף תכונות, תמונות, עורך טקסט וכלים נוספים.

לפי סקרים בינלאומיים, הפלטפורמה (מערכת) הפופולארית ביותר לניהול בלוגים ובפער משמעותי מכולם היא וורדפרס (WordPress). זו מערכת שמחזיקה נתח שוק של מעל 60% מכלל מערכות ניהול התוכן ומעל 33% מעל כל האתרים הקיימים בעולם. אחריה נמצאות מערכות נוספות כגון ג'ומלה, דרופל, ויקס, בלוגר ואחרות.

כאשר בוחרים מערכת לניהול תוכן כדאי לדעת הרבה נתונים, החשובים הם:

 • תכיפות עדכונים של המערכת.
 • אבטחה.
 • התאמה לסטנדרטים עולמיים.
 • מגוון הכלים.
 • עד כמה קל לנהל ולכתוב תכנים.
 • ועוד..

וורדפרס (WordPress) עונה על כל הנתונים אלו בחיוב ולכן כדאי לבחור בה. אגב, הבלוג שלנו מבוסס וורדפרס.

אחסון עצמאי בתשלום או אחסון בחינם?

לאחר שקבענו באיזו מערכת בונים בלוג ממשיכים הלאה לכיוון יצירת בלוג מצליח מאפס וכעת שלב אחסון האתר. אחסון הוא בעצם כל המידע של הבלוג שלכם – טקסט, סרטונים, תמונות, קבצים אחרים ובסיס הנתונים. יש לכך חשיבות גדולה היכן הם ימוקמו.

וורדפרס מציעה 2 דרכים שבהם אפשר ליצור בלוגים: אחת מוגבלת ועם אחסון חינם, והשנייה חופשית לאחסון עצמאי כך שהבלוג שם עולה כסף (3$ עד 20$ בחודש). באחסון חינמי למרות שמדובר על חינם, לא בטוח שזה הדבר הכי נכון לעשות. הסיבות לכך הם אלו:

 • הוספת דומיין – דומיין הוא שם מתחם כמו blogpress.co.il (אצלנו). כאשר אתם בוחרים אחסון חיצוני, תוכלו לרכוש דומיין ולהשתמש בו. אולם, מערכת עם אחסון פנימי חינם לא מאפשרות הוספת דומיין משלכם (שם מתחם) והיא מציעה דומיין משלהם כמו myblog.wordpress.com – זה נראה לא יפה ולא מקצועי בכלל.
 • בעלות על הבלוג – זהו אולי הדבר הכי חשוב של מי הבלוג? כאשר האחסון הוא שלכם, אתם בין היתר הבעלים על הבלוג שלכם. כאשר הבלוג יושב על אתר חיצוני, הוא לא בדיוק שלכם. החברה יכולה לסגור את השירותים שלה, לשנות את התנאים או להגביל אתכם בשימוש ובמידע.
 • פרסומות ומערכות ניטור – הגרסה החינמית כוללת הצגה של פרסומות ומעקב אחר הגולשים שלכם. מעבר לפגיעה בפרטיותם, המידע נשמר אצל צד ג' והוא גם עשוי להרוויח כסף על לחיצות מפרסומות. בנוסף, ואולי חשוב יותר, אתם עשויים להפסיד את האמון של הגולשים שלכם. כמובן שבגרסה בתשלום, אין מודעות והכל בשליטתכם.
 • מגבלת שירותים – העיצוב או הפונקיונליות של הבלוג במערכת חינמית מוגבלת מאוד עד לכלים בסיסיים ביותר. אחסון בשרת עצמי אינו מוגבל וניתן להתקין תבניות ותוספים ללא הגבלה עד לשטח האחסון שלכם.
 • זול הוא יקר – עם אחסון חינמי, כאשר תחליטו שאתם רוצים דומיין משלכם, ללא פרסומות או מערכות ניטור, כלים מתקדמים יותר, הוספת מערכות אבטחה וכדומה, תצטרכו לשלם יותר כסף, אפילו יותר מאשר תשלמו על אחסון אתרים פרטי שלכם.

על כמה הפרש מדובר פה? בלוג פשוט עשוי להעלות לכם כ-5$ בחודש או כ-50$ בשנה! לעיתים גם הדומיין ניתן במתנה במסגרת השירותים. מדובר על סכום כסף נמוך משמעותית – אך מקנה לכם בעלות מקיפה על הבלוג שלכם וחופש פעולה מלאה.

איפה רוכשים אחסון עבור בלוג וורדפרס?

כדי לפתוח בלוג מצליח הוא צריך להיות וורדפרס עם אחסון עצמאי, צריך לרכוש חבילת אחסון אתרים בחברה ישראלית או בינלאומית. חברות ישראליות יקרות הרבה יותר מאשר חברות בחו"ל – ולא בהכרח מדובר על שירות טוב יותר או על כלים מקצועיים יותר.

במילים אחרות, חברות בינלאומיות רבות מקצועיות ואיכותיות מאוד. מחסום השפה אינו קריטי (באנגלית) ואפשר לעשות שימוש בכלים ותוכנות תרגום שפה למקרים קיצוניים.

הבלוג שלנו מאוחסן באחת החברות המובילות בעולם ושמה Cloudways – בין הסיבות הן:

 • שירות לקוחות ותמיכה (24/7) באמצעות צ'אט, אימייל, פניה באתר ועוד.
 • איכות השירותים הניתנים על ידם – שרתים טובים ומהירים שנמצאים בכמה מקומות בעולם ובינהם אירופה וארצות הברית.
 • כמות השירותים – ניתן לקבל שירותים נוספים מעבר לבלוג והם תעודת אבטחה, כלים לניטור ועוד.
 • מחיר אטרקטיבי – החל מ-10$ בחודש לאחסון לבלוגים על גבי שירותי ענן מובילים בעולם.
 • גיבויים אוטומטיים ללא תשלום נוסף.

אנחנו גם ממליצים לכם על החברה הזו ליצירת הבלוג שלכם.

דרך אגב, מזינים את קוד הקופון CLOUDONE ומקבלים הנחה של 25% למשך 3 חודשים!

איך לרכוש אחסון אתרים עבור הבלוג שלכם?

לאחר שהבנו מדוע לבחור באחסון חיצוני / פרטי בתשלום. כעת נותר גם להבין איך לרכוש שירותי אחסון אתרים ברמה טובה ואיכותית כדי שהבלוג שייפתח יהיה מצליח באמת. כפי שאמרנו לפני כן, אנחנו ממליצים על חברת האחסון שלנו – פשוט כי אנחנו משתמשים בה וזו הוכחה הכי טובה ולא סתם המלצה באופן אקראי.

כדי להתחיל, ראשית היכנסו לאתר חברת שירותי אחסון ענ מנוהלים Cloudways ואז יש לרכוש את חבילת האחסון שלכם. בקצרה, עליכם ליצור חשבון בקלות ובחינם, יינתן לכם 3 ימי התנסות ללא תשלום. לאחר מכן יש לבחור את החברה של שרת האחסון, התמחור המתאים, ואז לחצו על יצירת שרת.

עם יצירת השרת, תתבקשו ליצור אפליקציה (יש לבחור וורדפרס). לאחר מכן יהיה לכם שרת והאתר כבר באוויר. אז יהיה עליכם להוסיף דומיין, SSL ועוד.

חשוב לשים לב, אם אתם לא רוצים לעבוד עם שרתים ואחסון כאלו, תוכלו לרכוש חבילת אחסון רגיל דרך כל חברת אחסון אתרים ובלוגים. בעבר, בלוגפרס היה מופעל באמצעות חברת האחסון FastComet.

למידע מקיף יותר, היכנסו למדריך אחסון אתרים לבלוג.

איך להתקין וורדפרס על הדומיין שלכם?

במידה ויש לכם שירות אחסון ענן של Cloudways, אז:

מיד עם השקת השרת שלכם בעת בחירת החבילה, המערכת יוצרת לכם אפליקציה (המשמעות היא בלוג או אתר) מבוסס וורדפרס ומותקנת על השרת שלכם. במידה ותרצו לבצע התקנה נקייה, אז לחצו לאחר כניסה ללוח הבקרה של Cloudways:

 • יש לגשת לתפריט "Applications".
 • יש ללחוץ על Add Application ושם עליכם לבחור את השרת.
 • בעמוד הבא יש לבחור אפליקציה מסוג וורדפרס, להעניק לה שם ואת הפרוייקט.
 • בסופו של דבר יש ללחוץ על Add Application לסיום ההתקנה.

לאחר מכן, אתם צריכים לחבר את הדומיין שלכם אל האתר שלכם בשרת שיצרתם ואז להתקין תעודת אבטחה SSL.

כך זה נראה:

הגדרות בלוג קלאודוויז
הגדרות בלוג קלאודוויז

במידה ויש לכם שירות אחסון אתרים של FastComet, אז:

יש להיכנס ללוח הבקרה של שירות האחסון ואז:

 • היכנסו אל לוח הבקרה cPanel (כדי לעשות זאת, עברו לתפריט צדדי Products ואז My Products ואז View Details).
 • בלוח הבקרה יש לחפש Softaculous ושם יש לחפש WordPress וללחוץ עליה.
 • בעמוד הזה לוחצים על Install, ממלאים פרטים וממשיכים.

כדי לקבל מידע מורחב יותר, יש להיכנס למדריך התקנת בלוג וורדפרס.

ניהול בלוג וורדפרס (WordPress)

מזל טוב! יצרתם את הבלוג החדש שלכם. כך נראה לוח הבקרה שלכם:

לוח בקרה וורדפרס
לוח בקרה וורדפרס

הכל כאן בעברית וזה מאוד נוח. בנוסף לכך, יש לנו מדריכים רבים על בלוג וורדפרס שיעזרו לכם יותר ויותר.

כדי לגשת אל האתר שלכם, כפי שהוא נראה מבחוץ, בצד ימין למעלה לחצו על שם הבלוג שלכם ופתחו אותו בלשונית חדשה בדפדפן (שיהיה קל יותר לנווט).

מה עוד חשוב לדעת לגבי ניהול הבלוג?

 • עיצוב הבלוג (תבנית / ערכת נושא) – בלוח הבקרה ניתן להתקין תבנית או ערכת נושא שהופכת את הבלוג שלכם למקצועי יותר. לצורך כך לחצו על "עיצוב" ואז על "תבניות". בהמשך לחצו על "תבנית חדשה" ושם ניתן לחפש לפי קטגוריה או לפי חיפוש התבנית. חלק מהתבניות כוללות גרסה פשוטה וגרסה מתקדמת יותר בתשלום של כ-30$ עד 60$.
 • פונקציונליות הבלוג (תוספים / הרחבות) – בלוח הבקרה ניתן להתקין כלים שיוצרים את הבלוג ליותר מקצועי. לצורך כך, לחצו על "תוספים" ואז על "תוסף חדש". בהמשך, בחרו את התוסף הרצוי לכם לפי קטגוריה או לפי חיפוש התוסף. חלק מהתוספים כוללים גרסה פשוטה בחינם וגרסה מתקדמת יותר בתשלום של 10$ עד 30$.
 • שינוי הגדרות הבלוג – אם אתם רוצים לשנות את שם הבלוג או התיאור, אפשרויות הרשמה ועוד, ניתן לעשות זאת על ידי כניסה אל התפריט "הגדרות".
 • הוספת פוסטים חדשים – כדי להוסיף כתבות ותכנים חדשים, יש לגשת אל התפריט "פוסטים" ואז ללחוץ על "פוסט חדש". שם צריך להוסיף כותרת, תוכן ועוד.
 • הוספת עמודי אודות, צור קשר וכד' – כדי להוסיף עמודים סטטים שהם לא כתבות, יש לגשת אל התפריט "עמודים" ואז על "עמוד חדש". כדי להוסיף טופס יצירת קשר, יש להוריד תוסף כמו שכתוב מקודם.

בהמשך, ניצור כתבה מקיפה על ניהול בלוג וורדפרס. בינתיים, תוכלו להוסיף פוסטים חדשים דרך לחיצה על פוסטים ואז על פוסט חדש.

אך לקדם ולשווק את הבלוג?

זהו נושא בפני עצמו והוא קריטי להבנה. יש כמה דרכים לשווק את הבלוג שלכם:

 • קידום מנועי חיפוש – קידום לפי מילות מפתח שמשתמשים מזינים במנוע חיפוש כמו גוגל, בינג או יאנדקס.
 • קידום ממומן – פרסום בתשלום לפי קליק או חשיפה על כל משתמש.
 • קידום ברשתות חברתיות – באמצעות עמוד עסקי בפייסבוק, אינסטגרם, לינקדאין, טוויטר או בכל רשת חברתית אחרת שהיא רלוונטית עבורכם.
 • קידום ממומן ברשתות חברתיות – במקרים שבהם רוצים להגדיל את מספר העוקבים בדף או להכניס יותר משתמשים לאתר.
 • קידום ברשימת תפוצה (ניוזלטר) – יצירת אנשים שמעונינים לקבל במייל את התוכן שלכם.
 • קבוצת טלגרם, וואטסאפ, פייסבוק – ניהול מותג ברמת קבוצה, שיתוף בין חברים ועוד.

בנוסף לכך, יש דרכים אחרות לקידום הבלוג. תוכלו לקרוא את הכתבה על שיווק בלוג.

איך להרוויח כסף מבלוג?

אם כבר יש לכם בלוג, כדאי שתעשו איתו משהו.. כסף. כן, אפשר להרוויח כסף מבלוג על ידי שיטות שונות כמו הצגת מודעות, שיתופי פעולה עם גורמים אחרים, מכירת קורסים או ייעוץ אישי ועוד.

מילת הקסם ליצירת בלוג מצליח?

תוכן איכותי.

רק תוכן איכותי יכול לגרום לבלוג שלכם להצליח הן באמצעות קידום אורגני, ממומן, רשתות חברתיות ועוד. תוכן לאו בהכרח טקסט – הוא יכול להיות תמונה, וידאו, קובץ וכד'.

כלים מומלצים לאתרי וורדפרס WordPress
 • Cloudways - אחסון אתרים לוורדפרס הטוב ביותר! 25% הנחה קוד קופון CLOUDONE
 • Elementor PRO - תוסף בניית עמודים לוורדפרס
 • JetPlugins - תוסף הרחבה לאלמנטור
 • Astra PRO - תבנית/ערכת נושא לוורדפרס מבין הטובות ביותר

הטבות לעסקים ולחנויות:

 • רוצים לקבל חשיפה לעסק? פרסום כתבה בחינם במגזין חזית.
 • רוצים לקדם את העסק? פרסום עסק בחינם באינדקס עסקים טופלינק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *